Вказівки по улаштуванню даху з полімерпіщаної черепиці

1 ПІДГОТОВЧІ РОБОТИ
1.1 Конструкція крокв.
Для крокв використовувати брус від (50х150) мм до (60х180) мм. Крокви повинні бути з сухої деревини (вологість не вище 15%). Крок між кроквами повинен складати від 600 до 1200 мм – чим більший нахил даху, тим ширший крок – якщо кут нахилу даху вище 45°, то крок повинен бути до (1000-1200) мм, якщо кут невеликий, то крок зменшують до (800-600) мм. Кут нахилу даху може бути від 20° і вище.

1.2 Улаштування гідроізоляції.
Для захисту піддахового простору горища від пилу, сажі, дощової і снігової вологи, а також для вентиляції водяних парів, які виходять з внутрішніх приміщень будівлі, рекомендується використовувати піддахові плівки з мікроперфорацією – „ГІДРОБАР’ЄР Д96СИ”, ГІДРОБАР’ЄР Д110СТ”, „ГІДРОБАР’ЄР ДТБ150”.
Гідробар’єр укладати на крокви з обов’язковим застосуванням контррейки вздовж кожної балки крокви. Починати укладку гідроізоляційної плівки слід від краю карнизу і вверх до гребеня, забезпечуючи при цьому провисання плівки (20-40) мм. По єндовах виконати перехльост плівки (200-300) мм і прокласти додаткову смугу плівкової гідроізоляції. Для забезпечення вентиляції простору під дахом гідроізоляційний шар і контр-обрешітка на гребенях і накісних ребрах не доводити до верхньої точки на (30-40) мм. При укладанні гідробар’єру потрібно звернути особливу увагу на виведення краю плівки назовні. Підрізати гідробар’єр потрібно тільки після закінчення покрівельних робіт.

1.3 Улаштування обрешітки.
Для улаштування обрешітки використовувати брус не нижче другого сорту (50х50) мм, (60х40) мм, найперший знизу брус +20 мм.
При укладанні обрешітки слід чітко витримувати крок – він повинен складати 350 мм. Розмітку рядів проводити шнурівкою, натягуючи її на крайніх обрешітинах (кроквах), одночасно замірюючи можливе провисання кожного бруса обрешітки. При необхідності підкладати під нього рейки або бруски потрібної товщини, вирівнюючи площину схилу даху. Стикування брусів обрешітки виконувати по ногах крокв або по контробрешітці.

1.3.1 Улаштування обрешітки на даху з виносним карнизом.
Потрібно враховувати величину кроку в місці зламу схилу даху. Цей крок повинен забезпечувати достатній напуск верхнього ряду зламу на нижній. Верхню обрешітину виносного карнизу набивати впритул до місця зламу крокв.

1.3.2 Улаштування обрешітки мансардного даху.
При розрахунку кроку потрібно враховувати кути нахилу верхнього і нижнього напівсхилів і товщину обрешітки. Простіше це зробити на місці шляхом підбору.
Основні особливості укладання:

– кут нахилу нижнього ряду черепиці верхнього схилу повинен бути рівним куту нахилу верхнього ряду черепиці нижнього схилу даху;
– нижній ряд черепиці верхнього схилу даху повинен забезпечувати достатній напуск над верхнім рядом нижнього схилу.

1.6 Підйом черепиці на дах.

Підйом черепиці на дах здійснювати після того, як викладені бруски обрешітки (від гребеня до карнизу), розжолобки, єндови, виконана обробка труб, карнизні звіси вкриті оцинкованим покрівельним листом.
Черепицю підняти на дах і розкласти невеликими партіями (по 5-6 штук) на всіх схилах, щоб уникнути нерівномірного навантаження на крокви.

2 МОНТАЖ ЧЕРЕПИЦІ.
2.1 Монтаж рядової черепиці.
Викласти, не закріплюючи, перший і останній ряди черепиці. Відбити фарбою на обрешітці кожні 3…5 вертикальних стовпців.
Монтаж черепиці виконувати, починаючи з нижнього ряду. Для кріплення черепиці на її тильній стороні зверху є спеціальний виступ, яким вона чіпляється за обрешітку. Крім того, черепиця чіпляється одна за іншу за допомогою бокових замків. Утворюється суцільний килим і виключене протікання.
Кріпити черепицю до обрешітки саморізами через спеціальні технологічні отвори, передбачені конструкцією, в верхній частині черепиці. Використовувати саморізи діаметром 4 мм і довжиною (45-60) мм. Для запобігання появи іржі на лицьовій стороні черепиці бажано використовувати анодовані (нержавіючі) саморізи або цвяхи.
Кріплення черепиці до обрешітки здійснювати не жорстко, щоб кожна окрема черепиця мала можливість деякого вільного переміщення (мала люфт). Це дозволить компенсувати природне розширення чи звуження черепиці під впливом температури, а також дозволить покрівлі сприймати – без будь-якої деформації даху – навантаження, викликані усадкою будівлі, вітровим і сніговим тиском, температурними коливаннями.
Після укладення кожного третього ряду перевіряти горизонтальну і вертикальну симетрії. Для рівномірного навантаження на стіни будівлі укладення черепиці слід проводити одночасно на всіх схилах даху. Обрізування черепиці на стиках виконувати електричною кутовою шліфмашиною („болгаркою”) або ножівкою по металу. Після обрізування і свердління черепицю рекомендується змочувати водою.

2.2 Монтаж гребеневої черепиці.
Гребеневу черепицю кріпити саморізами до гребеневої дошки. При цьому потрібно забезпечити зазори між шляпкою саморізу, гребенем і гребеневою дошкою для невеликого люфту з метою компенсації температурної деформації черепиці. Довжина саморізів 65 мм.
Гребенева черепиця повинна перекривати саморізи, якими прикріплена до обрешітки рядова черепиця верхнього ряду.
Зазор між зрізаною гранню черепиці і гребеневим брусом має складати (15-25) мм. По єндовах відстань від осі жолобу до зрізаної грані черепиці повинна бути (130-150) мм для відведення талої води, листя.

2.3 Система водовідведення.
Допускається застосування як організованого, так і неорганізованого водовідведення. Тобто вода може стікати з даху безпосередньо на землю. Неорганізоване водовідведення виправдане виключно в невеликих будівлях з односхилим дахом. Причому, винос карнизу повинен складати не менше 60 см.
Для організованого водовідведення полімерпіщаного даху допускається використання як традиційних систем (оцинковане залізо, алюміній, азбестоцемент), так і сучасних систем, виготовлених з ПВХ або оцинкованої сталі з полімерним покриттям.
Вибираючи водостічну систему необхідно переконатися, чи відведуть жолоби і водостічні труби всю воду з даху. Вибрати необхідні розміри жолобу і труби можна з нижченаведеної таблиці

Площа ділянки даху, з якого потрібно відводити воду

Відповідний типорозмір жолобу

Відповідний типорозмір водостічної труби

До 65 м2

100 мм

75 мм

Від 65 до 100 м2

125 мм

100 мм

Від 100 до 200 м2

150 мм

100 мм